Raster vs. vektor

V praxi sa často stretávame s týmito dvoma formátmi. Tu si vysvetlíme ich rozdiel. Každé logo by ste mali pripravovať v krivkách, čiže vektoroch, aby bolo použiteľné na akýkoľvek formát tak, aby jeho kvalita bola rovnaká pri rôznych veľkostiach.

Raster

Raster pracuje s jednotlivými bodmi, ktoré si samostatne ukladá. Kvalita obrázkov v rastrovej grafike je daná počtom pixelov (bodov) a je nemenná. To znamená, že ak zväčšíme takýto obrázok, dôjde k zhoršeniu kvality. Ak máme obrázok, ktorý má 40×30 cm a 72 dpi tak jeho kvalita je nepoužiteľná na banner, keďže DPI by pri zväčšení bolo iba 7,2. Pri prevzorkovaní obrázku na vyššie DPI dochádza ku kompresii obrazových bodov tak, že jednotlivé dva pri sebe ležiace obrazové body vytvoria medzi sebou ďalší, ktorého farba bude priesečníkom ich dvoch farieb a obraz tak stráca ostrosť. Ak robíme billboard v mierke 1:10 a potrebujeme ho mať v 300 dpi tak aj fotky v grafike by mali mať 300 dpi. Ak budú mať 72 dpi, tak ich kvalita v tlači nebude dostačujúca.

Vektor

Na rozdiel od rastra je vektor flexibilnejší formát, ktorý je možné upravovať podľa potrieb tak, že pri akomkoľvek zväčšovaní nedochádza ku kompresií. Vektorová grafika berie do úvahy nasledujúce údaje – bod, výplň, zakrivenie. Každý objekt na obrázku obsahuje tieto údaje. Napriek zväčšovaniu či zmenšovaniu sa veľkosť súboru nemení. Tá je daná iba množstvom spomínaných objektov. Objekty sa dajú editovať a rôzne meniť ich farebnosť alebo proporcie uchytením jednotlivých bodov. Najväčšou výhodou vektorovej grafiky je možnosť zväčšovania kriviek donekonečna pri zachovaní maximálnej kvality a ostrosti. Vektorový obrázok sa zároveň môže previesť do rôznych formátov v rámci bitmapovej grafiky.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.